OSGB Hizmeti

İlk Yardım Eğitici Eğitimi

Güneşli Akademi olarak alanında uzman eğitmenlerimizi ilk yardım alanında da seferber ederek, yıllardır edindiğimiz deneyim ve başarıyı ilk yardım eğitici eğitimi düzenleyerek bir üst noktaya taşıyoruz. 

ilk yardım eğitici eğitimi

İlk Yardım Eğitici Eğitimi Nedir? 

İlk yardım eğitici eğitimi; Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından düzenlenen; katılımcıların eğitim sonunda ilkyardımcı eğitim sertifikası almaya hak kazandıkları ve teorik bilgilerini farklı katılımcılara nasıl aktarabilecekleri konusunda eğitildikleri bir süreç olarak tanımlanabilir. 

Güneşli Akademi olarak ilkyardım eğitmeni kursu düzenleyerek hem piyasanın ihtiyacı olan nitelikli personel açığını kapatıyoruz hem de sertifika sahiplerine yeni iş imkanları kapılarını aralıyoruz. 

İlk Yardım Eğitmeni Sertifikası Nasıl Alınır? 

Bu sertifikayı almaya hak kazanabilmek için öncelikle belli şartları sağlayan katılımcıların ilk yardım eğitici eğitimi kursuna dâhil olmaları gerekir. 

Eğitimin detaylarından bahsetmek gerekirse; 

 • Güneşli Akademi Avcılar (E-5 Yan yol) konferans salonunda yapılır.
 • İlk yardım eğitici eğitimi toplam 40 saat sürmektedir.
 • Eğitimler 5 gün boyunca devam eder.
 • Eğitim, Sağlık Bakanlığının yönetmeliği ile sabit, 7-20 kişilik gruplar halinde, her 7 kişi için 1 eğitmen olacak şekilde planlanmaktadır. Eğitmenlerimiz Sağlık Bakanlığı onaylı “ilk yardım eğitici eğitmen sertifikası” sahipleridir. Böylece tüm katılımcılar eğitmenlerle birebir diyaloga girebilirler ve akıllarına takılan tüm konuları detaylı bir şekilde sorabilme imkânına sahip olurlar.
 • 40 saatlik eğitim süresi bittikten sonra en geç 14 gün içerisinde kursiyerler 112 Avrupa Komuta Merkezi Acil Sağlık Hizmetleri Eğitim Departmanında yeterlilikleri ile ilgili sınava tabi tutulurlar.
 • İlk yardım eğitmeni sertifikası almak için eğitim sonrası düzenlenen 3 aşamalı sınavı geçmek gerekmektedir. 

Sınavın ilk aşamasında katılımcıların teorik bilgisi ölçülür, sınavdan geçebilmek için en az 85 puan almak gerekir. Teorik bilgide başarılı olanlar uygulamalı sınava girerler ve maketler üzerinde kurs boyunca edindikleri bilgileri pratiğe dökerler. 

Sınavın ikinci aşamasında uygulama bilgisi ölçülür ve yine bu sınavdan da başarılı olabilmek ve bir üst sınava girebilmek için en az 85 alınması gerekir. 

Sınavın üçüncü aşamasında ise katılımcı “iletişim ve sunum teknikleri” ile ilgili değerlendirilmeye alınır. Bu bölümde katılımcıdan ilk yardım konularını anlatması ve ilk eğitimini vermesi beklenir. Bu süreç de başarıyla tamamlandıktan sonra katılımcılar ilkyardım eğitmenliği için tüm süreçlerini tamamlamış olurlar. 

Sınavda başarılı olan adayların sertifikaları ve kimlik kartları İl Sağlık Müdürlüğü tarafından onaylanarak kendilerine teslim edilmektedir.  Sınavda başarılı olamayanlar, sınava tekrar girebilirler. Ancak bir katılımcı ikinci kez sınavdan geçemezse yeniden eğitim almak durumundadır. 

İlk Yardım Eğitici Eğitimi İçin Ücret Ne Kadardır? 

İl Sağlık Müdürlüğü Ücret Tespit Komisyonu tarafından her yıl belirlenmektedir. 

Size Özel fiyatlarımız için lütfen teklif isteyiniz.  

İlk Yardım Eğitici Eğitimi Kimler Alabilir? 

İlk yardım eğitmeni olmak isteyen kişilerin en az lise mezunu ve sağlık personeli olmaları gerekmektedir. 

Herhangi bir bölümü bitiren kişiler bu sertifikayı alabilir mi? Hayır! 

 • Acil Tıp Teknikeri, Acil Tıp Teknisyeni, Adli Tıp Teknikeri; 
 • Ağız ve Diş Sağlığı Teknikeri, Ameliyathane Teknikeri, Anestezi Teknikeri ve Teknisyeni, 
 • Biyologlar, Biyomedikal Cihaz Teknikeri, Çevre Sağlığı Teknikeri, 
 • Çevre Sağlığı ve Toplum Sağlığı Teknisyeni, Diyaliz Teknikeri, 
 • Çocuk Gelişimcisi, Dil ve Konuşma Terapisti, Diyetçi, Diyetisyen, 
 • Diş Anestezi, Diş Protez Teknikeri, Diş Tabibi, Ebe, Ebe Yardımcısı, 
 • Eczacı, Eczane Teknikeri, Elektronörofizyoloji Teknikeri, Fizyoterapi Teknikeri, 
 • Fizyoterapist, fizik Tedavi ve Laboratuvar, Hemşire, Klinik Psikolog, 
 • Optisyen, Psikolog, Pedolog, Radyoterapi Teknikeri, Sağlık Memuru, 
 • Tıbbi Görüntüleme Teknikeri, Tıbbi Laboratuvar Teknisyeni, Veteriner Hekim, 
 • Yaşlı Bakım Teknikeri, Sağlık Eğitimcisi, Sağlık Fizikçisi vb. unvanlara sahip kişiler “ilk yardım eğitmeni” olmak için bu eğitime katılabilirler. 

Mesleklerini ve mezun oldukları bölümleri belgelemek için kurslara kayıt esnasında noter onaylı diploma fotokopisi, nüfus cüzdan fotokopisini ve iki adet vesikalık fotoğraf katılımcılardan istenmektedir. 

ilk yardım eğitici eğitmen

İlk Yardım Eğitici Sertifikasına Sahip Eğitmen İçin İş Olanakları Nelerdir? 

Sadece sağlık personelinin katılabildiği bu eğitim sonrasında sertifika sahibi olan ilk yardım eğitmenleri; 

 • Sürücü Kurslarında: Sürücü kurslarında ilk yardım eğitmenlerine ihtiyaç duyulur. Çünkü bu kurumlarda ehliyet sınavları için ilk yardım eğitimleri verilir ve bu eğitimleri verecek kişilerin belli bir nitelikte olması şartı aranmaktadır.

 • İlk yardım eğitim merkezlerinde de ilk yardım eğitmenliği sertifikasını alanlar iş bulabilirler.

 • Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri yani OSGB’ler sertifikalı ilk yardım eğitmenlerine ihtiyaç duyduklarından buralarda iş imkânı bulabilirler.

 • Özel okullarda ve özel sağlık meslek liselerinde ilk yardım eğitmenlerinin çalışabileceği kurumlar arasında yer almaktadır.

 • Sertifikaya sahip olanlar özel güvenlik eğitim merkezlerinde derslere katılabilirler.

 • İlk yardım eğitici eğitmenliği sertifikası alanlar ilk yardım merkezi açabilirler ve kurumlarda mesul müdür olma hakkına sahip olurlar.

 • İlk yardım eğitmeni olan devlet memurları için valilik izni ile sınav gözetmenliği imkânı bulunmaktadır. 

Sonuç olarak; İlk yardım eğitici eğitimine katılıp, sertifika almaya hak kazanan katılımcılar özel sektörde ve kamu kurumlarında kolaylıkla iş bulabilirler.   

Kamu kurumlarını biraz açabiliriz; örneğin memur olmak istiyorsunuz ve KPSS’ye girdiğiniz. Bölümünüzle ilgili tercih yapma aşamanızda o pozisyona atanabilmek için bazen ek nitelikler gerekebiliyor. 

İşte, o pozisyon için aranan nitelik ilkyardım eğitmeni olmak ise bu durumda sertifikalı adaylar ön plana çıkıyor. 

İlk Yardım Eğitim Sertifikası Nereden Alınır? 

İlk yardım eğitmeni sertifikası veren kurumlar Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş olmalıdır. 

İlk Yardım Eğitimcisi Sertifikası Ne kadar Süre ile Geçerlidir? 

İlk yardım eğitmeni olmaya hak kazanan kişilerin yetki belgelerinin süresi 5 yıldır. Yetki süreleri dolduktan sonraki 3 aylık dönemde yenileme eğitimi almadıkları takdirde ilk yardım eğitmeni olarak görev yapamazlar. 

Herkes yenileme eğitimi almak zorunda değildir. 5 sene boyunca en az 15 eğitim verdiklerini belgeledikleri takdirde, eğitmenlerin sertifikaları yenilenecektir. 

ilk yardım eğitici eğitimi sertifikası

İlk Yardım Eğitici Eğitmenlerinin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir? 

 • İlk yardım eğitici eğitmenliği sertifikasına sahip olan ve yetkilerini belgeleyen kişilerin en önemli görevi ilk yardım eğitimlerinin belirlenen standartlara uygun verilmesinin ve sürdürülmesinin sağlanmasıdır. 
 • Yetiştirdikleri ilkyardımcıların ilkyardım prosedürlerine hâkim olmaları, insan vücudu ile ilgili temel süreçleri bilmeleri ve teoriklerini pratiğe dökebilme aşamasında sorun yaşamamaları gerekmektedir. 
 • Kendi çalışma alanları ile ilgili aksaklıkların sorumlu müdüre bildirmek ve eğitimlerin aksamaması adına gerekli önlemlerin alınmasını sağlamak da sorumlulukları arasında yer almaktadır. 
 • Güneşli Akademi, Safa hastaneler grubuna bağlı olan bir eğitim merkezidir. İlk Yardım Eğitmenliği eğitimleri konusunda uzman ve ruhsat sahibi uzmanlar tarafından verilir.
 • En doğru tercih olarak öne plana çıkan Güneşli Akademi, 112 Acil Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucunda şimdiye kadar hiç ceza puanı almamıştır ve kaliteli hizmet anlayışıyla diğer kurumlardan açık ara önde durumdadır.
 • Güneşli Akademi olarak; deneyimli sağlık personellerimizle ve eğitmen sertifikasına sahip eğitici kadromuzla kaliteli hizmetimizden ödün vermiyoruz.
 • İlkyardım eğitmenliği sertifikası sonrasında hem katılımcılarımızın yeni iş olanaklarına kavuşturulması için hem de eğitim boyunca en kaliteli koşullarda öğrenim görmeleri için tüm imkânlarımızı seferber ediyoruz. 

osgb fiyat

Neden Güneşli Akademi? 

Bu gününe kadar düzenlediğimiz “ilk yardım eğitici eğitimi” kurslarımıza katılıp bu belgeyi almaya hak kazanan binlerce katılımcımız olduğunu hatırlatarak; 

Sağlığın hafife alınacak bir konu olmadığını ve eğitimleri alacağınız kadromuzun niteliklerini tekrar vurgulamak istiyoruz. 

Son olarak;

Yaptığınız tercihlerin ileriki dönemde ön plana çıkmanızı sağlayabileceğini unutmayın. 

Eğitim programımızı internet sitemizden takip edebilir ve başvurunuzu yapabilirsiniz. 

Toplu bir eğitim talebi olduğunda, dilediğiniz zaman dilimlerinde kurumumuzca İlk Yardım Eğitmenliği Kursu açılabilmektedir.  

Sağlıklı Günlerde Görüşmek Dileğiyle…

Yukarı